Mai am dreptul, ca profesor titular, la un an de concediu neplatit?

Conform Titului IV, Capitolul I din Legea Educatiei Nationale 2011:

Sectiunea a 4-a Forme de angajare a personalului didactic

[…]

Art. 255.

[…]

(8) Personalul didactic titular cu contract pe perioada nedeterminata poate beneficia de concediu fara plata pe timp de un an scolar, o data la 10 ani, cu aprobarea unitatii de invatamant sau, dupa caz, a inspectoratului scolar, cu rezervarea postului pe perioada respectiva.

Pentru alte detalii, va recomandam sa consultati Legea Educatiei Nationale 2011 si sa va adresati angajatorului sau autoritatii competente.



Urmareste-ne si pe ...

Cele mai citite intrebari din categoria Legislatie

 
 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga



Comentarii


1 comentariu


emiliano , acum over 11 years
  (299)   (281)

am inchiriat un apartament la un cuplu cu 3 copii timp de 4 LUNI ..cand scade contractul ii pot da afara fara nici o problema din moment ce nu au platit inca prima chirie???????'
 
Cautare rapida intrebari
   
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »