Intrebari si raspunsuri LEGISLATIE
Sorteaza dupa:



Va rog lamuriti-ma si pe mine cum se calculeaza impozitul pe venit(brokeri) in functie de contributiile sociale.La firma unde lucrez eu mi se retine impozitul la brut si nu dupa ce s-au scazut din brut contributiile sociale.Va rog ajutati-ma,nu am ajuns la nici un rezultat dupa discutii.Eventual act normativ clar si exemplu.Multumesc anticipat.O zi buna!

Buna ziua, Conform ART. 57 (Cod Fiscal) Determinarea impozitului pe venitul din salari : (1) Beneficiarii de venituri din salarii datorează un impozit lunar, final, care se calculează şi se reţine la sursă de către plătitorii de venituri. (2) Impozitul lunar prevăzut la alin. (1) se determină ...

 
Scris de: C.Lavinia     Data: 24 iulie 2013     Nr. vizualizari: 601     Categorie: Legislatie
Cine are dreptul sa controleze financiar o organizatie non profit?

Conform Cap. III al Ordonantei 26/2000 actualizata cu privire la asociatii si fundatii: Art. 20. - Organele asociatiei sunt: a) adunarea generala; b) consiliul director; c) cenzorul sau, dupa caz, comisia de cenzori. [...] Art. 27. - (1) Actul constitutiv poate prevedea numirea unui cenzor ...

 
Scris de: Anca T.     Data: 20 mai 2013     Nr. vizualizari: 906     Categorie: Legislatie
Ce reprezinta coeficientul de corectie si cum se aplica?

Conform Codului Fiscal Tilul IX Impozite si Taxe Locale Cap 2 Impozitul si taxa pe cladiri: [...] ART. 251 CALCULUL IMPOZITULUI PENTRU PERSOANE FIZICE [...] (5) Valoarea impozabila a cladirii se ajusteaza in functie de rangul localitatii si zona in care este amplasata cladirea, prin inmult...

 
Scris de: Nicoleta P.     Data: 16 mai 2013     Nr. vizualizari: 3702     Categorie: Legislatie
As dori sa stiu cum se calculeaza stagiul de cotizare. Lucrez din 2008, program de 8 ore, iar din 2010 cu 4 ore.

In ceea ce priveste obtinerea unei indemnizatii de somaj, conform Legii nr. 76/2002 actualizata: Art. 34 (1) Somerii prevazut la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii: - au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 d...

 
Scris de: Elena     Data: 20 martie 2013     Nr. vizualizari: 798     Categorie: Legislatie
Am un cabinet individual, salariul brut al asistentei este de 750 lei. Trebuie sa platesc o suma de bani lunar la Bugetul de Stat si la Bugetul Asigurarilor Sociale. Ce reprezinta banii care merg la bugetul asigurarilor sociale? Sa fie oare cei 210 pe care ii plateste angajatorul (CAS, CFS, CASS, concedii, fondul de garantare, accidente) sau trebuie adaugata la suma asta si contributia angajatului la CAS, CFS, CASS adica 334 lei?

Cotele de contributie de asigurari sociale pentru 2013 sunt: - 31,3% pentru conditii normale de munca, datorate de angajator si angajati, din care 10,5% datorate de angajati si 20,8% datorate de angajatori; - 36,3% pentru conditii deosebite de munca, datorate de angajator si angajati, din ca...

 
Scris de: Manuel P.     Data: 10 martie 2013     Nr. vizualizari: 606     Categorie: Legislatie
Mama mea are 54 de ani, nascuta in 27.10.1958, are lucrati 23 de ani plus 6 ani si 6 luni grupa a II a si 4 ani in Israel. Ce ar trebui sa faca ca sa se pensioneze anticipat?

Conform Cap IV Pensii Sectiunea 2 Pensia Anticipata din Legea Pensiilor: Art. 62. (1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cot...

 
Scris de: Ionela B.     Data: 6 februarie 2013     Nr. vizualizari: 496     Categorie: Legislatie
Daca am un apartament pe numele meu si mai detin si un spatiu comercial tot pe numele meu, in acelasi oras, spatiul se considera a doua locuinta si se impoziteaza ca atare? Va multumesc!

Conform Titlului IX Cap 2 din Codul Fiscal: [...] (5) In intelesul prezentului titlu, cladire este orice constructie situata deasupra solului si/sau sub nivelul acestuia, indiferent de denumirea ori de folosinta sa, si care are una sau mai multe incaperi ce pot servi la adapostirea de oameni...

 
Scris de: Florin S.     Data: 3 februarie 2013     Nr. vizualizari: 924     Categorie: Legislatie
Va rog sa imi spuneti ce inseamna valoare impunere. Va multumesc!

Conform Titlului IX Impozite si taxe locale Cap 2 Impozitul si taxa pe cladiri din Codul Fiscal: [...] ART. 251 CALCULUL IMPOZITULUI PENTRU PERSOANE FIZICE (1) In cazul persoanelor fizice, impozitul pe cladiri se calculeaza prin aplicarea cotei de impozitare de 0,1% la valoarea impozabila a...

 
Scris de: Paula G.     Data: 31 ianuarie 2013     Nr. vizualizari: 4053     Categorie: Legislatie
Inainte cu 60 zile de a infiinta un PFA am achizitionat un utilaj in valoare de 3500 euro. Am factura pe persona fizica dar o folosesc pentru activitatea PFA exclusiv. Pot sa deduc amortizare?

Conform Cap 2, Titul III din Codul Fiscal 2011: ART. 48 REGULI GENERALE DE STABILIRE A VENITULUI NET ANUAL DIN ACTIVITATI INDEPENDENTE, DETERMINAT PE BAZA CONTABILITATII IN PARTIDA SIMPLA (1) Venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielil...

 
Scris de: Ion     Data: 31 ianuarie 2013     Nr. vizualizari: 630     Categorie: Legislatie
Cum se calculeaza CAS pe venituri din comisioane?

Conform Titlului III Impozitul pe venit din Codul Fiscal: ART. 52 RETINEREA LA SURSA A IMPOZITULUI REPREZENTAND PLATI ANTICIPATE PENTRU UNELE VENITURI DIN ACTIVITATI INDEPENDENTE (1) Platitorii urmatoarelor venituri au obligatia de a calcula, de a retine si de a vira impozit prin retinere la s...

 
Scris de: Stanislav     Data: 26 noiembrie 2012     Nr. vizualizari: 1761     Categorie: Legislatie
O cladire cu instalatii electrice, instalatii termice dar fara canalizare in sistem public plateste impozit pe cladire pentru PF in baremul cu instalatii sau fara?

Conform Normelor metodologice Cap 2 Impozitul si taxa pe cladiri din Titlul IX al Codului Fiscal: […] Art. 251. […] 29. (1) Pentru determinarea valorii impozabile a cladirilor, stabilita pe baza criteriilor si normelor de evaluare prevazute de art. 251 alin. (3) din Codul fiscal...

 
Scris de: Darie     Data: 9 noiembrie 2012     Nr. vizualizari: 2238     Categorie: Legislatie
As vrea sa stiu daca concediul de crestere copil se considera vechime in invatamant?

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 124/2011 modifica si completeaza anumite reglementari in privinta beneficiilor de asistenta sociala. Astfel, OUG 124/2011 prevede "Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap ...

 
Scris de: Daniela V.     Data: 1 noiembrie 2012     Nr. vizualizari: 1262     Categorie: Legislatie
Pentru veniturile din cedarea folosintei bunurilor se plateste contributie la fondul de sanatate?

Conform Titlului IX.2 Contributii sociale obligatorii din Codul Fiscal, actualizat 2012: Capitolul III Contributia de asigurari sociale de sanatate privind persoanele care realizeaza alte venituri, precum si persoanele care nu realizeaza venituri (prevederi ce se aplica din 1 Iulie 2012) Art. 2...

 
Scris de: Lucia M.     Data: 26 septembrie 2012     Nr. vizualizari: 998     Categorie: Legislatie
Am construit doua cladiri aflate pe o suprafata de teren aflate la aceeasi adresa. Platesc impozit pentru cea de-a doua cladire?

Conform Titlului IX Impozite si taxe locale din Codul Fiscal: Norme metodologice Cap 2 Impozitul si taxa pe cladiri: ART.252 51. Cladirile distincte situate la aceeasi adresa, proprietatea aceleiasi persoane fizice, nu intra sub incidenta prevederilor art. 252 din Codul fiscal. Cap 2 Impozitu...

 
Scris de: Dana L.     Data: 21 august 2012     Nr. vizualizari: 1097     Categorie: Legislatie
Ce trebuie sa fac daca firma a intrat in insolventa conform legii 85/2006, cum recuperez datoria de la acea societate?

Conform Capitolului III din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei actualizata 2010: 3. Distribuirea sumelor realizate in urma lichidarii: Art. 121. - (1) Fondurile obtinute din vanzarea bunurilor din averea debitorului, grevate, in favoarea creditorului, de ipoteci, gajuri sau alte ga...

 
Scris de: Doina     Data: 20 august 2012     Nr. vizualizari: 861     Categorie: Legislatie
Am o declaratie facuta de sotul meu ca este de acord ca fiii sai sa calatoreasca alaturi de mine in Anglia in iulie-decembrie 2012 facuta la notar.Este valabil sa calatoresc luna aceasta sau luna urmatoare? Va multumesc.

In situatia in care in declaratie se specifica perioada cuprinsa intre lunile iulie-decembrie, aveti posibilitatea sa calatoriti alaturi de fiii dumneavoastra oricand pe parcursul acestor luni, respectiv iulie, august, septembrie, octombrie, noiembrie si decembrie 2012.  

 
Scris de: Ana M     Data: 16 august 2012     Nr. vizualizari: 642     Categorie: Legislatie
Dintr-o eroare o persoana cu gradul III de invaliditate a fost angajata la o societate comerciala cu 8 ore. Acum i se cere pensia inapoi. Ce se poate face?

Persoanele pensionate pentru gradul III de invaliditate pot presta doar jumatate de norma de activitate (4 ore pe zi). In situatia in care persoana respectiva a lucrat cu program full-time, a fost in incompatibilitate cu legea, iar Casa de Pensii are dreptul sa suspende pensia. Pentru mai multe...

 
Scris de: Ioana     Data: 10 august 2012     Nr. vizualizari: 1256     Categorie: Legislatie
Va rog frumos sa imi spuneti cum ar trebui facuta si ce ar trebui sa cuprinda declaratia de renuntare la dreptul de uzufruct viager si clauza de intretinere, notata in Cartea Funciara a imobilului, declaratie care se doreste a fi introdusa intr-un contract VC cu noul cumparator.

Declaratia de renuntare la dreptul de uzufruct viager se intocmeste, se semneaza si se legalizeaza la notariat. Dupa aceea, se achita taxa de radiere si se radiaza uzufructul din Cartea funciara.

 
Scris de: Stoian     Data: 7 august 2012     Nr. vizualizari: 1808     Categorie: Legislatie
Imi puteti spune daca o persoana care lucreaza in sistemul bugetar cu norma intreaga se poate titulariza, exercitand ulterior ambele profesii?

Buna ziua, Calitatea de functionar public este incompatibila cu orice alta functie publica, cu exceptia calitatii de cadru didactic.

 
Scris de: Mariana S     Data: 6 august 2012     Nr. vizualizari: 835     Categorie: Legislatie
Am lucrat la cooperatie, nu mi-am luat nimic din garantie. Cum o pot dobandi?

Conform Legii privind organizarea si functionarea cooperatiei, Art. 48. punctul (3), garantia ramane in contul societatii cooperative si nu poate fi restituita decat dupa eliberarea administratorului din functie, dar nu mai devreme de data la care adunarea generala a aprobat situatia financi...

 
Scris de: Melania F.     Data: 5 august 2012     Nr. vizualizari: 690     Categorie: Legislatie
Cautare rapida intrebari
 
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »