As vrea sa obtin un credit prin programul Prima Casa, dar nu detin terenul pe care doresc sa construiesc. Banii pe care mi i-ar da banca mi-ar fi suficienti, insa nu stiu ce documente mi-ar trebui. Se poate obtine acest credit chiar daca nu detin terenul pe numele meu? Va multumesc.

Conform FNGCIMM, criteriile de eligibilitate pentru beneficiarii individuali solicitanti ai creditului Prima Casa pentru constructie sunt urmatoarele:

a) fac dovada cu declaratia autentica pe propria raspundere ca indeplinesc conditia prevazuta la art. 1 alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 60/2009, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 368/2009, cu modificarile si completarile ulterioare;

b) au in proprietate terenul pe care se construieste locuinta, inclusiv in cazul celor construite prin A.N.L., inscris in cartea funciara in conditiile legii, liber de orice sarcini, si se obliga sa garanteze cu acesta, precum si cu locuinta construita din finantarea garantata in conditiile Programului;

c) prezinta Finantatorului proiectul tehnic si detaliile de executie a locuintei, intocmite conform legii;

d) detin o autorizatie de construire a locuintei in cadrul Programului valabila, eliberata conform legii dupa data de 22 februarie 2010, precum si avizele si acordurile necesare conform legii;

e) prezinta Finantatorului un contract de antrepriza incheiat cu o societate de constructii, in calitate de antreprenor general al imobilului, in baza caruia solicita acordarea finantarii garantate, precum si estimarile costurilor necesare pentru edificarea locuintei, conform devizului estimativ al lucrarilor, anexa la contract. Din contractul de antrepriza/graficul de lucrari anexat la acesta trebuie sa rezulte ca durata realizarii constructiei este de maximum 18 luni de la data efectuarii primei trageri din finantarea garantata;

f) prevad in contractul de antrepriza obligatia antreprenorului general de a finaliza constructia locuintei in termen de cel mult 18 luni de la data efectuarii primei trageri din finantarea garantata. Contractul poate fi modificat, in sensul prelungirii termenului cu cel mult 12 luni;

g) prezinta Finantatorului certificatul de atestare fiscala eliberat la cererea constructorului, care atesta imprejurarea ca acesta nu inregistreaza restante mai mari de 60 de zile la plata obligatiilor fata de bugetul general consolidat;

h) prezinta Finantatorului polita de asigurare a lucrarilor de constructii-montaj pentru imobilul cu destinatia de locuinta aflat in constructie, incheiata cu o societate de asigurare agreata de Finantator, avand ca beneficiar statul roman, reprezentat prin Ministerul Finantelor Publice, pe toata durata de executie a lucrarilor;

i) prezinta Finantatorului dovada constituirii de catre constructor a unei garantii de buna executie de 10% din valoarea totala a devizului estimativ de lucrari, sub forma unei scrisori de garantie bancara de buna executie;

j) prezinta Finantatorului contractul valabil incheiat cu un diriginte de santier autorizat. Criteriul este aplicabil in cazurile in care angajarea unui diriginte de santier este obligatorie potrivit legii;

k) indeplinesc conditiile specifice prevazute in cadrul normelor interne de creditare ale finantatorilor;

l) dispun de un aport propriu de minimum 5% din valoarea costului de construire a locuintei, care acopera diferenta dintre valoarea din contractul de antrepriza si finantarea garantata;

m) se obliga sa constituie un depozit colateral pentru garantarea dobanzii, in valoare egala cu 3 rate de dobanda;

n) se obliga sa nu cesioneze drepturile de construire si sa nu instraineze terenul si locuinta construita prin Program in primii 5 ani de la data instituirii ipotecii legale. In cazuri temeinic justificate, Ministerul Finantelor Publice poate aproba preluarea finantarii garantate si a locuintei de catre o persoana fizica ce indeplineste criteriile de eligibilitate in cadrul Programului;

o) se obliga sa noteze autorizatia de construire in cartea funciara a terenului;

p) se obliga sa asigure locuinta finalizata, construita din finantarea garantata, impotriva tuturor riscurilor si desemneaza statul roman, reprezentat de Ministerul Finantelor Publice, ca beneficiar al politei de asigurare a locuintei, pana la indeplinirea tuturor obligatiilor fata de Finantator;

q) se obliga sa acopere din surse proprii eventualele costuri rezultate, suplimentare fata de cele din devizul estimativ;

r) se obliga sa efectueze pe cheltuiala proprie formalitatile de notare a autorizatiei de construire in cartea funciara;

s) se obliga sa efectueze pe cheltuiala proprie toate formalitatile necesare inscrierii in cartea funciara a locuintei individuale, dupa finalizarea acesteia, si sa prezinte Finantatorului documentele necesare in vederea inscrierii ipotecilor legale in cartea funciara.

Portalul financiar eFin.ro afiseaza institutiile financiare din Romania si produsele acestora si va ofera posibilitatea de a aplica pentru acestea.

Pentru a obtine un raspuns concret, va sugeram sa va adresati in acest sens bancii finantatoare si/sau FNGCIMM. Reprezentantii bancii si ai fondului va pot oferi un raspuns adecvat.

Datele de contact ale FNGCIMM sunt urmatoarele:

Adresa: Str. Iulian Stefan nr. 38, sector 1, Bucuresti;

Telefon: 021/310.18.74; 021/310.19.37;

E-mail: [email protected].

Datele de contact ale bancilor din Romania pot fi gasite aici.



Urmareste-ne si pe ...

Cele mai citite intrebari din categoria Prima casa

 
 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga



Comentarii


19 comentarii


cristi , acum over 10 years
  (390)   (377)

cu un salariu de 1000 de ron in mana, pot face un imprumut de 15000 de euro si sa i returnez in 30 de ani? pentru prima casa....
 
simona , acum over 10 years
  (314)   (323)

Buna ziua,ma numesc Simona am citit intrebarile dvs, eu sunt din Fagaras si doresc sa vind apartamentul, este cineva interesat?pot sa astept de bani daca este cineva interesat, apartamentul are 2 camere, este la etajul 2, are balcon, debara, camara este o zona foarte linistita, pretul este de 22.000 euro, tel.0737563587, email [email protected]
va multumesc
 
Marlen , acum over 10 years
 
  (349)   (318)

Raiffeisen este banca cu cea mai mare bataie de joc din cate banci am vazut. Am aplicat la ei pentru un credit ipotecar, m-au tinut 2 LUNI in care mi-au cerut cate un act pe saptamana, m-au asigurat ca totul e ok, ca dupa 2 lunirefuze creditarea fara un motiv anume. Atata bataie de joc nu am intalnit la nicio banca! Evitati Raiffeisen cat puteti! Eu una asa o sa fac. Mi-am retras de la ei tot, am desfiintat si contul firmei mele si cele personale. Eu inteleg sa te refuze o banca, dar sa aiba bunul simt sa-ti spuna intr-o saptamana, maxim doua, NU IN DOUA LUNI!
 
Seba , acum over 10 years
  (311)   (312)

Asa este eu nu am putut sa ma inteleg cu ei de nici o culoare ,am rupt orice legatura cu ei ceace va doresc si voua ,ce mi sa intamplat mie nu vreau sa se intample nici celui mai mare dusman al meu....jur ca nu voi colabora cu ei cat sunt eu pe pamant....
 
Cazacu Andreea , acum over 10 years
  (382)   (355)

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca pot beneficia de un credit prima casa avand un salariu pe cartea de munca de 2200 lei iar sotul de 1400 ,vechime in munca 5 ani si la locul de munca prezent 4 luni.Nu detinem nimic pe numele nostru si nu avem credite.
 
catalin , acum over 10 years
  (356)   (384)

se acorda credit prima casa pt apartamente la rosu? evaluarea este corecta?
 
Raluca , acum over 10 years
  (350)   (344)

Buna ziua,

Pot obtine un credit Prima casa pentru o valoare mai mica a imobilului decat cea obtinuta la evaluare? Am o parte din bani pentru achitarea imobilului si as vrea sa fac un credit mai mic deoarece nu as putea obtine credit pentru intreaga valoare a imobilului? Va multumesc
 
capatana gabriel , acum over 11 years
  (398)   (388)

lucrez in strainatate si asi dori sa iau in credit in valoare de 6000 de euro,eu am salariu in starinatate de 1300 pe luna din care platesc chiria 300 si mancarea 200 mai raman cu de euro 800,va multumesc
 
Seby , acum over 11 years
  (358)   (373)

Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot aplica pentru un credit Prima Casa daca in prezent detin in coproprietate cu mama mea o casa in care locuiam cand eram copil. In prezent locuiesc in alt oras, in chirie. Practic, neintelegerea cu contractul detinut in coproprietate impreuna cu mama mea a survenit in 2008 in urma divortului parintilor. Mentionez ca as dori sa cumpar alta locuinta, ci nu partea mamei detinuta prin contract.

Va multumesc!
 
Otilia , acum over 11 years
  (399)   (357)

Buna, am aceeasi problema cu Prima casa:2010 am achizitionat un apartament prin programul Prima Casa, iar acum doresc sa vand acest imobil. Singura problema este interdictia de instrainare care ,dupa chiar ce am achitat integral imprumutul, mi sa zis /notari. avocati, directorul de la Banca respectiva/tot va apara in CF!!!!!!!acuma asteptam Cf-l sa-l primim.Nu inteleg cum de unii spun ca nu v-a aparea, dar unii spun ca v-a exista restrictia.....ce se poate face??? /vrem sa vindem si noi apartamentul.Multumesc, Otilia
 
reformistul , acum over 11 years
  (408)   (398)

cu 1500 nu ai nicio sansa la prima casa.
 
Lavinia Boar , acum over 11 years
  (390)   (385)

daca am fost trecuta pe 2 CF-uri, am fost coproprietar in trecut, ma incadrez pentru programul Prima casa ? momentan nu detin nimic. multumesc mult.
 
Madalina , acum over 11 years
  (440)   (430)

Pot cumpara o locuinta prin programul "PRIMA CASA"? Sunt in crestere copil acum. Indemnizatia este de 3400 ron. Sunt casatorita dar nu doresc ca sotul sa fie codebitor, are o rata destul de mare si nu ma mai pot incadra pt noul credit.
 
raul , acum over 11 years
  (473)   (465)

lucrez in strainatate,pot lua un credit pentru prima casa cu 1700-1800 euro in fluturas pe luna si din care 450 merg pe chirie si 285 pt masina?vreau max 25.oooeuro(avand sotia nu lucreaza+2 copii mici?)mersi pt raspuns
 
Oana , acum over 11 years
  (422)   (402)

Pot contracta un credit prin prima casa daca am o proprietate (ea fiind cu clauza de uzufruct pentru tatal meu)!?
 
Istvan , acum over 11 years
  (378)   (392)

care banca acorda credit prima casa daca amandoi lucram la acelasi firma care este in insolventa dar i s-a aprobat planul de reorganizare. sunt de 10 ani la firma si am salar bun. vreau doar 20.000 euro pe 30 de ani
 
dumitru , acum over 11 years
  (448)   (428)

POT

CONTRACTA UN CREDIT CU UN VENIT NET LUNAT DE 1400 LEI/?
 
Stefan , acum over 12 years
  (453)   (423)

Eu am intrebat acelasi lucru la CEC si mi-au spus ca nu se poate refinanta.
Pana la urma se poate sau nu?
Si care-s avantajele pe care le pierd, atata timp cat creditul cu care refinantez este mai ieftin?
Multumesc
 
Ionut , acum over 12 years
  (500)   (476)

si pe mine m-a framantat intrebarea asta, dar acum stiu raspunsul!
 
Cautare rapida intrebari
   
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »