Deficitul comercial a scazut in primele patru luni

Deficitul comercial a atins in aprilie cea mai mare valoare din 2011, insa in primele patru luni ale anului deficitul s-a redus cu peste 500 milioane euro comparativ cu perioada similara din 2010, conform estimarilor preliminare ale Institutului National de Statistica.
Exporturile au insumat 13,87 miliarde lei (3,37 miliarde euro), iar importurile au insumat 17,56 miliarde lei (4,27 miliarde euro) in luna aprilie 2011. Comparativ cu luna aprilie 2010, exporturile au crescut cu 16,5% la valori exprimate in lei (16,7% la valori exprimate in euro), iar importurile au crescut cu 13,0% la valori exprimate in lei (13,1% la valori exprimate in euro).
Fata de luna martie 2011, exporturile din luna aprilie 2011 au scazut cu 18,9% la valori exprimate in lei (17,2% la valori exprimate in euro), iar importurile au scazut cu 15,5% la valori exprimate in lei (13,7% la valori exprimate in euro). Deficitul comercial in luna aprilie 2011 a fost de 3,68 miliarde lei (897,3 milioane euro), cel mai mare din acest an si mai mare cu 48,5 milioane lei (12,2 milioane euro) fata de luna aprilie 2010.
Exporturile realizate in primele patru luni ale anului au fost de 60,51 miliarde lei (14,39 miliarde euro), iar importurile au fost de 70,53 miliarde lei (16,78 milioane euro). Comparativ cu perioada corespunzatoare din 2010, exporturile au crescut cu 36,1% la valori exprimate in lei (33,3% la valori exprimate in euro), iar importurile au crescut cu 24,7% la valori exprimate in lei (22,2% la valori exprimate in euro).
Deficitul comercial in perioada ianuarie-aprilie 2011 a fost de 10,02 miliarde lei (2,39 miliarde euro), mai mic cu 2,07 miliarde lei (541,2 milioane euro) fata de cel inregistrat in perioada similara din 2010.
credite nevoi personale
credite imobiliare
credite auto
leasing auto romania
carduri credit
alte credite
Stiri Economie
-
Indicatorii monetari confirma starea de insecuritate si volatilitate din economie
Masa monetara in sens larg a inregistrat la sfarsitul lunii februarie 2015 un sold de 258.601,1 m...
-
Benoit Coeure : „BCE nu poate fi de acord cu reducerea datoriei Greciei”
Benoit Coeure, membru în Consiliul director al băncii centrale europene a afirmat astăzi că...
-
Scaderea preturilor de consum
Deflatia la 1,7% la sfarsitul trimestrului trei din 2015, in usoara scadere fata de maximul atins...
-
Productia industriala in pierdere de viteza
Productia industriala a lunii august 2015 a crescut cu 6% fata de aceeasi luna a anului precedent...
-
Top 10 companii de transport rutier
RisCo.ro a actualizat clasametul primelor 10 companii ce activeaza in zona transportului rutier d...
Comentarii
-
Credite
Acces Rapid
Care e secretul performantei in business. Top skill-uri!
Cand singurul scop pe care il ai in fata este acela de a te dezvolta profesional, iti este destul de dificil sa identifici acel set de calitati care iti va asigura succesul. Desigur, pe parcursul timpului, vei acumula foarte multa experienta si te ... citeste mai mult
Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima
Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult
Ghid complet pentru închirierea sau vânzarea unui apartament prin anunțuri online
Tot ce trebuie să știi pentru a avea succes rapid, fără agenții sau comisioane Ai un apartament pe care vrei să-l închiriezi sau să-l ... citeste mai mult