Pentru veniturile din cedarea folosintei bunurilor se plateste contributie la fondul de sanatate?

Conform Titlului IX.2 Contributii sociale obligatorii din Codul Fiscal, actualizat 2012:

Capitolul III Contributia de asigurari sociale de sanatate privind persoanele care realizeaza alte venituri, precum si persoanele care nu realizeaza venituri (prevederi ce se aplica din 1 Iulie 2012)

Art. 296^27 Contribuabilii

(1) Contributia de asigurari sociale de sanatate se datoreaza si de catre persoanele care realizeaza venituri din:

a) Cedarea folosintei bunurilor;

b) Investitii;

c) Premii si castiguri din jocuri de noroc;

d) Operatiunea de fiducie, potrivit titlului III;

e) Alte surse, astfel cum sunt prevazute la art. 78.

Pentru mai multe informatii in ceea ce priveste situatia dvs., va sugeram sa consultati prevederile Codului Fiscal actualizat 2012 si sa va adresati unitatii administrativ-teritoriale unde aveti domiciliul fiscal.

Puteti vizualiza o lista cu unitatile fiscale si cu datele acestora de contact accesand pagina Adrese Unitati Fiscale.



Urmareste-ne si pe ...

Cele mai citite intrebari din categoria Legislatie

 
 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga



Comentarii


1 comentariu


emiliano , acum over 9 years
  (241)   (225)

am inchiriat un apartament la un cuplu cu 3 copii timp de 4 LUNI ..cand scade contractul ii pot da afara fara nici o problema din moment ce nu au platit inca prima chirie???????'
 
Cautare rapida intrebari
   
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »