Daca sunt angajata cu carte de munca in invatamant din 2006, trebuie sa platesc contributie la pensii, dupa PFA?

Conform Cap I si III din Legea Pensiilor:

Art. 6.

(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

I.

a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, inclusiv soldatii si gradatii voluntari;

[…]

IV. persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, si care se afla in una din situatiile urmatoare:

a) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management;

b) membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;

c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;

d) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;

e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

[…]

Art. 27.

(1) In sistemul public de pensii sunt contribuabili, dupa caz:

a) asiguratii care datoreaza contributii individuale de asigurari sociale;

b) angajatorii si institutiile care efectueaza plata ajutoarelor in situatia persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. V;

c) persoanele juridice la care isi desfasoara activitatea asiguratii prevazuti la art. 6 alin. (1) pct. II, asimilate angajatorului in conditiile prezentei legi;

d) Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj, institutie care, pentru someri, este asimilata angajatorului;

e) persoanele prevazute la art. 6 alin. (1) pct. IV si VI, precum si cele prevazute la art. 6 alin. (2).

Portalul financiar eFin.ro, pe care ati adresat intrebarea, afiseaza institutiile financiare din Romania si produsele acestora si va ofera posibilitatea de a aplica pentru acestea.

Astfel, pentru a obtine mai multe informatii in ceea ce priveste situatia dvs., va recomandam sa va adresati unui reprezentant al Casei Nationale de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale sau angajatorului.



Urmareste-ne si pe ...

Cele mai citite intrebari din categoria Legislatie

 
 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga



Comentarii


1 comentariu


emiliano , acum over 11 years
  (299)   (281)

am inchiriat un apartament la un cuplu cu 3 copii timp de 4 LUNI ..cand scade contractul ii pot da afara fara nici o problema din moment ce nu au platit inca prima chirie???????'
 
Cautare rapida intrebari
   
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »