Smartphone-urile, amenintate de virusii informatici

Smartphone-urile, amenintate de virusii informatici Data: 2 decembrie 2011   Ora: 12:58

Android, unul dintre cele mai populare sisteme de operare pentru smartphone, a devenit principala tinta a programelor malitioase (virusii informatici), dupa ce numarul acestora a crescut cu 37% in cel de-al treilea trimestru din 2011, fata de trimestrul anterior. Sunt concluziile raportului "Mc Afee Threat Report", prezentate de Provision Enterprise Technology Solutions.

La sfarsitul anului trecut, McAfee Labs a previzionat aparitia a aproximativ 70 milioane programe malitioase in 2011, insa estimarile au fost revizuite la 75 milioane de virusi informatici, dupa ce in trimestrul trei s-a inregistrat o crestere fara precedent a programelor malitioase, indreptate mai ales impotriva noului sistem de operare, Android.

Astfel, o mare parte a amenintarilor din T3 2011 au fost generate de troieni trimisi prin intermediul SMS-urilor cu scopul de a colecta informatii personale; troieni ce inregistreaza convorbirile utilizatorilor si le trimit atacatorului si exploit-uri folosite in vederea accesarii bazei de date a telefonului (agenda, mesaje, mail).

Raportul mai arata ca fata de T2 2011, atacurile realizate cu ajutorul programelor malitioase Anti-Virus, AutoRun sau prin troienii destinati furtului de parole s-au diminuat, in timp ce numarul hackerilor de parole si AutoRun ramane la un nivel constant. De asemenea, nivelul programelor malitioase destinate Mac-ului este in continua crestere.

Desi aceasta nu este una semnificativa, specialistii McAfee Labs avertizeaza ca odata cu cresterea numarului de utilizatori Mac - atat persoane fizice cat si companii - autorii programelor malitioase vor folosi din ce in ce mai mult aceste platforme pentru atac.

O noua momeala utilizata in atacurile targetate este "ingineria sociala", o tehnica ce functioneaza in functie de zona geografica si limba dar si de sezonalitate (luna, anotimp sau chiar sarbatoare).

Numarul site-urilor infectate in T3 fata de T2 2011 a crescut cu 800, de la 6.500 la 7.300 iar phishing-ul targetat, "spearphishing", prin eficienta si complexitatea sa, prezinta cel mai ridicat nivel de amenintare din ultimii ani.

 
 
 
 
 

 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga


Stiri Economie


Comentarii


0
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »



Ultima Ora

Care e secretul performantei in business. Top skill-uri!

Cand singurul scop pe care il ai in fata este acela de a te dezvolta profesional, iti este destul de dificil sa identifici acel set de calitati care iti va asigura succesul. Desigur, pe parcursul timpului, vei acumula foarte multa experienta si te ... citeste mai mult



Advertorial

Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima

Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult





Articolul Saptamanii

Asigură-ți viitorul în plan profesional: 7 abilități esențiale pe care angajatorii le caută în 2025

Răspunsul nu stă (doar) în diplome sau experiență, ci mai ales în abilități - acele trăsături interioare și exterioare care te ... citeste mai mult