Prima medie la RCA a crescut cu 8%
credite nevoi personale
credite imobiliare
credite auto
leasing auto romania
carduri credit
alte credite


Data: 27 aprilie 2010 Ora: 12:26
Majorarea tarifelor ar avea ca principal motiv "cresterea numarului de accidente si valoarea despagubirilor care se platesc".
"Frecventa accidentelor la noi in tara este destul de ridicata comparativ cu cea din alte state europene, iar valoarea despagubililor este relativ similara", a afirmat Cucu, care estimeaza o usoara crestere a tarifelor de prima pe acest segment in 2010.
In ceea ce priveste segmentul Casco, asiguratorii au inregistrat anul trecut un declin de 6,5%, la 3,33 miliarde lei.
Pentru acest an, reprezentantul CSA estimeaza continuarea acestei tendinte de scadere.
Piata de asigurari a incheiat 2009 cu un volum de prime brute subscrise de 8,84 miliarde lei (2,1 miliarde euro), cu 1,1% sub nivelul din 2008.
Segmentul asigurarilor auto - Casco si obligatorii de raspundere civila auto (RCA) - a inregistrat prime brute subscrise de 5,56 miliarde de lei.
Comentarii
-
Credite
Acces Rapid
Care e secretul performantei in business. Top skill-uri!
Cand singurul scop pe care il ai in fata este acela de a te dezvolta profesional, iti este destul de dificil sa identifici acel set de calitati care iti va asigura succesul. Desigur, pe parcursul timpului, vei acumula foarte multa experienta si te ... citeste mai mult
Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima
Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult
Carucioare pentru bebelusi – Confort si siguranta in plimbarile celor mici
Tipuri de cărucioare: Principalele categorii includ: Cărucioare clasice și 2 în 1: prevăzute cu landou (pentru ... citeste mai mult