Intrebari si raspunsuri LEGISLATIE
Sorteaza dupa:



Trei frati deschid actiune de mostenire cuprinzand in masa succesorala doar casa parinteasca, fara teren extravilan, iar doi renunta in favoarea celui de-al treilea care vinde casa. Vanzatorul imparte banii cu un frate fara stirea celuilalt, dar cel din urma, dupa 18 ani afla si le cere celor doi care au impartit banii sa beneficieze si el de terenul extravilan insa acestia refuza, motivand ca vor sa beneficieze in mod egal de teren. Ce actiune poate sa initieze fratele care doreste sa intre in posesia terenului?

Conform Cap 4, Titlul IV din Codul Civil: Art. 1.163. - (1) Este lovit de nulitate absoluta partajul in care nu s-au cuprins toti descendentii care indeplinesc conditiile pentru a veni la mostenire, fie in nume propriu, fie prin reprezentare succesorala (2) Dispozitiile alin. (1) nu se aplica ...

 
Scris de: Romica F.     Data: 13 martie 2012     Nr. vizualizari: 1557     Categorie: Legislatie
Pentru un PFA care are un contract de agentie prin care i se opreste impozitul de 16%, ce registre sunt obligatorii? Poate sa-si deduca cheltuieli cu activitatea pfa? Va avea impozit de recuperat?

Persoanele fizice autorizate au obligatia obtinerii si completarii unor registre si documente obligatorii. Unele sunt obligatorii pentru toate PFA, iar unele depind de tipul de persoana fizica autorizata. Aceste registre sunt, in general: - Registrul jurnal de incasari si plati; - Registrul inv...

 
Scris de: Alina B.     Data: 11 martie 2012     Nr. vizualizari: 1049     Categorie: Legislatie
As dori sa stiu care este valoarea procentuala ce revine statului din inchirierea unui teren in intravilan. Exemplu , am inchiriat terenul cu 5 lei mp pe luna , cat revine statului din aceasta valoare?

Impozitul pe teren se stabileste luand in calcul numarul de metri patrati de teren, rangul localitatii in care este amplasat terenul si zona si/sau categoria de folosinta a terenului, conform incadrarii facute de consiliul local.  Pentru metoda de calcul a impozitului pe teren intravilan, c...

 
Scris de: Sassu     Data: 8 martie 2012     Nr. vizualizari: 1165     Categorie: Legislatie
Daca sunt angajata cu carte de munca in invatamant din 2006, trebuie sa platesc contributie la pensii, dupa PFA?

Conform Cap I si III din Legea Pensiilor: Art. 6. (1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii: I. a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, inclusiv soldatii si gradatii voluntari; […] IV. persoanele care rea...

 
Scris de: Ana C.     Data: 29 februarie 2012     Nr. vizualizari: 718     Categorie: Legislatie
O persoana juridica ce renunta la sistemul de incalzire centralizat si isi monteaza o centrala termica de apartament, trebuie sa plateasca impozit pe centrala?

Conform Capitolului 2 Impozitul si taxa pe cladiri din Titlul IX Impozite si taxe locale al Codului Fiscal 2011: ART 251 […] 29. (1) Pentru determinarea valorii impozabile a cladirilor, stabilita pe baza criteriilor si normelor de evaluare prevazute de art. 251 alin. (3) din Codul fisca...

 
Scris de: Maria P.     Data: 24 februarie 2012     Nr. vizualizari: 2254     Categorie: Legislatie
Am 20 de ani vechime in campul muncii si un spor de vechime de 5%. Vreau sa stiu daca legea permite asa ceva.

Conform Titlului IV din Codul Muncii 2011: […] Art. 155. - Salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri. Conform Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2011-2014: Cap. 4, Art. 41: […] (2) Sporurile se acorda numai...

 
Scris de: Emilia N.     Data: 23 februarie 2012     Nr. vizualizari: 1744     Categorie: Legislatie
Sunt pe post de educatoare titular, ma pot transfera pe post de invatator?

Conform Titlului IV din Legea Educatiei Nationale: Sectiunea a 2-a Formarea initiala si continua. Cariera didactica Art. 236. - (1) Formarea initiala pentru ocuparea functiilor didactice din invatamantul preuniversitar cuprinde: a) formarea initiala, teoretica, in specialitate, realizata prin ...

 
Scris de: Ana Maria A.     Data: 22 februarie 2012     Nr. vizualizari: 2757     Categorie: Legislatie
Am absolvit facultatea de Chimie Aplicata, sectia de Chimie Alimentara. Vreau sa ma angajez pe un post de inginer stagiar intr-o fabrica de profil alimentar. Care ar trebui sa fie salariul minim acordat conform studiilor absolvite?

Conform Sectiunii 1 din Legea salarizarii unice: Art. 13 (1) Salariile de baza se diferentiaza pe functii in raport cu nivelul pregatirii profesionale, experienta si raspunderea in munca, precum si cu nivelul de complexitate a activitatii specifice fiecarui post. (2) In cadrul fiecarei functii...

 
Scris de: Iulia G.     Data: 20 februarie 2012     Nr. vizualizari: 1530     Categorie: Legislatie
Care este diferenta intre SRL si IMM?

Societatile comerciale se pot constitui in una dintre urmatoarele forme: - Societate in nume colectiv; - Societate in comandita simpla; - Societate pe actiuni; - Societate in comandita pe actiuni; - Societate cu raspundere limitata; Conform Legii nr. 135/2007 privind societatile cu raspunder...

 
Scris de: Iuliana T.     Data: 17 februarie 2012     Nr. vizualizari: 7781     Categorie: Legislatie
Am avut o firma cu datorii mari si am intrat in insolventa. Am radiat-o de la Registrul Comertului. Datoriile se duc catre persoana fizica, care a fost administrator unic?

Conform Capitolului III din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei actualizata 2010: 3. Distribuirea sumelor realizate in urma lichidarii: Art. 121. - (1) Fondurile obtinute din vanzarea bunurilor din averea debitorului, grevate, in favoarea creditorului, de ipoteci, gajuri sau alte ga...

 
Scris de: Aurelian T.     Data: 17 februarie 2012     Nr. vizualizari: 11352     Categorie: Legislatie
La calculul impozitului pe profit se iau in considerare cheltuielile generale de administratie?

Conform Cap 2 din Codul Fiscal 2011: ART. 19 REGULI GENERALE (1) Profitul impozabil se calculeaza ca diferenta intre veniturile realizate din orice sursa si cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile si la care se adaug...

 
Scris de: Veronica B.     Data: 13 februarie 2012     Nr. vizualizari: 1781     Categorie: Legislatie
Mai am dreptul, ca profesor titular, la un an de concediu neplatit?

Conform Titului IV, Capitolul I din Legea Educatiei Nationale 2011: Sectiunea a 4-a Forme de angajare a personalului didactic […] Art. 255. […] (8) Personalul didactic titular cu contract pe perioada nedeterminata poate beneficia de concediu fara plata pe timp de un an scolar, ...

 
Scris de: Luciana B.     Data: 4 februarie 2012     Nr. vizualizari: 1186     Categorie: Legislatie
Pornind de la venitul net si impozitul lunar calculat si retinut din fisa fiscala, se poate determina venitul brut?

Conform Capitolului X din Titlul III Impozitul pe venit al Codului Fiscal 2011: ART. 80 STABILIREA VENITULUI NET ANUAL IMPOZABIL (1) Venitul net anual impozabil se stabileste de catre contribuabil pe fiecare sursa din categoriile de venituri mentionate la art. 41 lit. a), c) si f) prin deducer...

 
Scris de: Cristi     Data: 30 ianuarie 2012     Nr. vizualizari: 2804     Categorie: Legislatie
Sunt absolventa a Liceului Pedagogic si licentiata a Facultatii de Stiinte economice. Va rog sa ma lamuriti daca de la titulatura de institutor cu care am fost incadrata dupa absolvirea facultatii pot trece la incadrarea de profesor pentru invatamantul primar si prescolar?

Conform Titlului IV din Legea Educatiei Nationale 2011: Art. 248. […] (4) Absolventilor liceelor pedagogice, ai scolilor postliceale pedagogice, ai colegiilor universitare de institutori sau ai altor scoli echivalente incadrati in invatamantul prescolar si primar, care, pana la intrarea...

 
Scris de: Laura C.     Data: 25 ianuarie 2012     Nr. vizualizari: 1580     Categorie: Legislatie
Care sunt actele necesare pentru obtinerea unui PFA? Se pot trece mai multe domenii de activitate? Se poate inregistra in alt oras decat cel unde locuiesti?

Pentru obtinerea statutului de Persoana Fizica Autorizata va sunt necesare urmatoarele acte: a) Rezervarea disponibilitatii deumirii; b) Cazierul fiscal; c) Declaratii pe propria raspundere; d) Copie BI/CI solicitant; e) Copie contract locuinta; f) Certificat medical pentru persoana fizica;...

 
Scris de: Carolina O.     Data: 2 ianuarie 2012     Nr. vizualizari: 2215     Categorie: Legislatie
Am contract de studii doctorale cu o universitate. Din septembrie anul acesta m-am titularizat. Pot beneficia de concediu platit?

Conform Titlului IV Statutul Personalului Didactic, Capitolul I Statutul Personalului Didactic din Invatamantul Preuniversitar din Legea Educatiei Nationale 2011: Art. 267. - (1) Cadrele didactice beneficiaza de concediu anual cu plata, in perioada vacantelor scolare, cu o durata de 62 de zile l...

 
Scris de: Claudia H.     Data: 8 septembrie 2011     Nr. vizualizari: 1080     Categorie: Legislatie
O persoana detine 90% din partile sociale la SC X si 100% la SC Y. Cele doua societati au relatii comerciale intre ele. Se impune dosarul preturilor de transfer pentru cele doua persoane juridice?

Conform Ordinului Nr. 222 din 8 februarie 2008 privind continutul dosarului preturilor de transfer, doar contribuabilii care desfasoara tranzactii cu persoane afiliate sunt obligate sa intocmeasca acest dosar. Potrivit Codului Fiscal, Titlul I Dispozitii generale/CAP. III Definitii/ART. 7 Defini...

 
Scris de: Eugen C     Data: 21 august 2011     Nr. vizualizari: 1956     Categorie: Legislatie
Am contract de inchiriere apartament pe 6 luni, iar proprietarul ma da afara din apartament dupa doua luni. Ce as putea face in conditiile in care mi-am achitat obligatiile?

www.efin.ro este un portal de servicii financiare care va ofera posibilitatea de a aplica online pentru produsele promovate de institutiile financiare din Romania. Conform Capitolului 3 Inchirierea locuintelor din Legea 114/1996 a locuintei: Art 24. Rezilierea contractului de inchiriere inaint...

 
Scris de: Adelina C.     Data: 10 august 2011     Nr. vizualizari: 4227     Categorie: Legislatie
Doresc sa stiu daca pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului in situatia in care beneficiez de indemnizatie de somaj de 4 luni iar din septembrie ma voi angaja. Multumesc.

Conform Ordonantei de Urgenta nr. 111 din 8  decembrie 2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor: Art 2. (1) Incepand cu data de 1 Ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii...

 
Scris de: Irina A.     Data: 9 august 2011     Nr. vizualizari: 2059     Categorie: Legislatie
Neplata fondului de rulment, mai mult de 20 ani, este penalizabila?

www.efin.ro este un portal de servicii financiare care afiseaza toate institutiile financiare din Romania si produsele acestora si care va ofera posibilitatea de a aplica online pentru aceste produse. Conform Legii 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprie...

 
Scris de: Ioan F.     Data: 14 iulie 2011     Nr. vizualizari: 1001     Categorie: Legislatie
Cautare rapida intrebari
 
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »