Numarul cumparatorilor online s-a dublat in 5 ani

Numarul cumparatorilor online s-a dublat in 5 ani Data: 2 septembrie 2011   Ora: 12:02

40% dintre europeni au achizitionat produse/servicii online in 2010, de doua ori mai multi fata de 2005, potrivit unui studiu al Comisiei pentru piata interna. Cresterea cea mai mare a fost observata in randul tarilor din vest, in care comertul online era deja popular in 2005.

De asemenea, accesul la internet joaca un rol decisiv in comertul online. 70% din gospodariile din UE au avut acces la internet in 2010, iar cea mai mare rata a fost identificata in Tarile de Jos si anume 91%, in timp ce in Romania doar 33% din gospodarii aveau acces la internet, potrivit Eurostat.

In ceea ce priveste cumparaturile de pe piata externa, doar 23% au facut achizitii de la un vanzator cu sediul in alta tara UE. In general, consumatorii achizitioneaza online haine si bunuri sau servicii legate de calatorii. Paradoxal, calculatoarele si produsele electronice sunt cel mai putin probabil sa fie cumparate online.

Odata cu cresterea numarului de clienti a crescut, bineinteles, si numarul vanzatorilor online. Aproximativ 14% din societatile din UE vand produse sau servicii pe internet, desi cifrele variaza mult de la o tara la alta. Daca in tari precum Belgia, Cehia sau Danemarca 20% dintre IMM-uri vand online, in tari precum Romania, Bulgaria, Grecia sau Slovacia, numarul acestor firme reprezinta mai putin de 10%.

 
 
 
 
 

 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga


Stiri Economie


Comentarii


0
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »



Ultima Ora

Care e secretul performantei in business. Top skill-uri!

Cand singurul scop pe care il ai in fata este acela de a te dezvolta profesional, iti este destul de dificil sa identifici acel set de calitati care iti va asigura succesul. Desigur, pe parcursul timpului, vei acumula foarte multa experienta si te ... citeste mai mult



Advertorial

Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima

Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult





Articolul Saptamanii

Ce legătură ascunsă există între unele IFN-uri și firmele de recuperatori agresivi?

De ce IFN-urile colaborează cu firme de recuperare? Instituțiile financiare nebancare nu sunt interesate, în general, să stea prea mult ... citeste mai mult