Legea falimentului personal, un prim vot negativ

Legea falimentului personal, un prim vot negativ Data: 23 aprilie 2010   Ora: 06:00

Asociatia Romana a Bancilor (ARB) a primit "un prim semnal pozitiv" privind legea falimentului personal, Comisia pentru Politica Economica, Reforma si Privatizare din Camera Deputatilor respingand proiectul de lege, a declarat presedintele asociatiei, Radu Ghetea.

"In Romania, situatia actuala si toate elementele nu pot sustine implementarea unei astfel de legi", a spus Ghetea, care a precizat ca daca se doreste implementarea falimentului personal atunci trebuie sa se tina cont de cele noua propuneri inaintate de ARB.

Totodata, presedintele ARB a reiterat ca sistemul bancar romanesc este solid si nu are nevoie de o "factura" atat de mare, care se ridica dupa calculele bancilor la aproximativ 600 de milioane de euro.

Senatorii au adoptat, in 23 martie, o propunere legislativa privind insolventa persoanelor fizice, initiata de senatori PDL, dar care a fost sustinuta in plen de toate grupurile parlamentare.

Potrivit proiectului, debitorul care cu buna credinta a cerut si a acceptat deschiderea procedurii insolventei va putea fi descarcat total sau partial de datoriile anterioare sau ulterioare deschiderii procedurii, daca bunurile sale sunt insuficiente pentru plata intregii mase credale si daca instanta i-a acordat beneficiul scuzabilitatii, transmite Mediafax.

Legea mai stabileste ca debitorul de buna credinta care, fie prin plan, fie prin plata anticipata, a acoperit un minimum de 75% din valoarea totala a creantelor acceptate in lista creditorilor, va beneficia de inchiderea anticipata a procedurii si de stergerea din toate registrele de publicitate si evidentele publice a consecintelor juridice ale insolventei.

 
 
 
 
 

 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga


Stiri Banci Si Asigurari


Comentarii


0
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »



Ultima Ora

Publicitatea Programatica pe Ecrane Digitale: Evolutia DOOH in 2025

Ce este Publicitatea Programatică pe Ecrane Digitale? Publicitatea programatică pe ecrane digitale utilizează algoritmi și platforme automatizate pentru a cumpăra și afișa anunțuri pe ecrane LED în timp real. ... citeste mai mult



Advertorial

Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima

Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult





Articolul Saptamanii

Achizitii rapide de carti pentru cei care vor sa isi valorifice biblioteca

Poate fi vorba despre o mutare, despre reorganizarea locuinței, despre cărți moștenite sau despre dorința de a elibera spațiu fără ca ... citeste mai mult