Eureko fuzioneaza cu KD

Eureko fuzioneaza cu KD Data: 3 decembrie 2009   Ora: 17:02

Consiliul Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP) a decis autorizarea prealabila a fuziunii Fondului de Pensii Administrat Privat KD cu Fondul de Pensii Administrat Privat Eureko.

“Aceasta fuziune se incadreaza intr-un proces natural de consolidare a pietei fondurilor de pensii administrate privat in conditiile in care legea prevede un plafon minim de 50.000 de participanti care trebuie atins in perioada primilor 3 ani de la data constituirii fondului de pensii, in vederea asigurarii functionarii eficiente si in conditii de siguranta pentru participanti”, au precizat oficialii CSSPP.

Fondul de pensii administrat de Eureko – SAFPP, ce are 299.718 participanti, va absorbi fondul de mici dimensiuni KD (7.277 participanti), administrat de KD Fond de Pensii.

Participantii care nu sunt de acord cu noile conditii ale fondului absorbant se pot transfera fara penalitati la orice alt fond de pensii administrat privat, in termen de 90 de zile de la data publicarii anuntului privind fuziunea.

Autorizarea definitiva a fuziunii va putea fi decisa numai dupa consultarea participantilor cu privire la noile conditii ale fondului absorbant.

 
 
 
 
 

 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga


Stiri Banci Si Asigurari


Comentarii


0
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »



Ultima Ora

Publicitatea Programatica pe Ecrane Digitale: Evolutia DOOH in 2025

Ce este Publicitatea Programatică pe Ecrane Digitale? Publicitatea programatică pe ecrane digitale utilizează algoritmi și platforme automatizate pentru a cumpăra și afișa anunțuri pe ecrane LED în timp real. ... citeste mai mult



Advertorial

Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima

Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult





Articolul Saptamanii

Achizitii rapide de carti pentru cei care vor sa isi valorifice biblioteca

Poate fi vorba despre o mutare, despre reorganizarea locuinței, despre cărți moștenite sau despre dorința de a elibera spațiu fără ca ... citeste mai mult