Primaria preia partial credite contractate de RADET

Primaria preia partial credite contractate de RADET
Stire oferita de BloomBiz.ro

Data: 14 aprilie 2010   Ora: 08:57

Transferul obligatiei de rambursare a fost decis in sedinta de miercuri a Guvernului, printr-un proiect de lege.

"Este vorba de credite angajate in anii 1997-1998, pentru reabilitarea si modernizarea sistemului de termoficare din municipiul Bucuresti. Creditele au fost integral utilizate, iar restituirea creditelor s-a facut partial pana in acest moment din bugetul RADET.

RADET nu are in acest moment capacitatea de rambursare si primaria preia obligatia de rambursare. Se modifica practic platitorul contului de credit", a spus ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, in sedinta de guvern.

Modificarea a fost anuntata dupa ce, in prealabil, seful Guvernului i-a reprosat ministrului de Finante, initiatorul actului normativ, titlul prea lung al proiectului de lege.

"Nu o sa citesc eu tot titlul, domnule ministru, ca daca cititi tot titlul, trece jumatate din sedinta de guvern. Aseara am stat si am tot citit...", i-a spus Boc lui Vladescu, acesta raspunzand ca, "in ciuda titlului lung", este un proiect de lege important, care ratifica doua amendamente cu Banca Europeana de Investitii (BEI) si, respectiv, cu Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei (BDCE).

Romania si Banca Europeana de Investitii au incheiat, in 1997, un acord de imprumut in valoare de 35 milioane euro acordat RADET, pentru reabilitarea si modernizarea sistemului de termoficare din municipiul Bucuresti, iar un an mai tarziu a fost incheiat un acord de imprumut cu Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei, in valoare de 10 milioane euro, pentru acelasi proiect.

 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga


 

Comentarii


0
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »



Ultima Ora

Publicitatea Programatica pe Ecrane Digitale: Evolutia DOOH in 2025

Ce este Publicitatea Programatică pe Ecrane Digitale? Publicitatea programatică pe ecrane digitale utilizează algoritmi și platforme automatizate pentru a cumpăra și afișa anunțuri pe ecrane LED în timp real. ... citeste mai mult



Advertorial

Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima

Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult





Articolul Saptamanii

Cum aleg companiile torturile potrivite pentru evenimente corporate

O aniversare de firmă, o lansare de produs, o întâlnire cu partenerii sau o petrecere internă transmite ceva despre cultura ... citeste mai mult