Guvernul a adoptat actul normativ privind combaterea evaziunii fiscale
credite nevoi personale
credite imobiliare
credite auto
leasing auto romania
carduri credit
alte credite
Data: 31 mai 2010 Ora: 07:15
Potrivit ministrului Finantelor, Sebastian Vladescu, Ordonanta de Urgenta introduce un control mai strict la introducerea in tara a produselor cu risc ridicat de evaziune, care presupune "trecerea pe culoare specifice" si plata TVA sau a altor obligatii vamale si fiscale in puncte prestabilite.
Este instituita totodata taxarea inversa a TVA pentru produse precum cerealele, legumele, fructele, florile, carnea Či produsele din carne sau zaharul si este introdus "registrul operatorilor intracomunitari", in incercarea de a elimina evaziunea in zona TVA.
Magazinele duty-free vor plati anticipat TVA, accize si taxe vamale.
In ceea ce priveČte antrepozitul fiscal, raman antrepozitele fiscale de productie Či dispar cele de depozitare, cu exceptia celor care apartin producatorilor de tigari si rafinariilor.
Pentru a combate evaziunea prin cesionari si insolventa, Guvernul a introdus obligativitatea solicitarii avizului Fiscului in cazul cesionarii si a fost introdusa o raspundere comuna a administratorului in cazul insolventei.
Actele de contrabanda nu vor mai fi considerate contraventii, ci infractiuni.
Comentarii
-
Credite
Acces Rapid
Publicitatea Programatica pe Ecrane Digitale: Evolutia DOOH in 2025
Ce este Publicitatea Programatică pe Ecrane Digitale? Publicitatea programatică pe ecrane digitale utilizează algoritmi și platforme automatizate pentru a cumpăra și afișa anunțuri pe ecrane LED în timp real. ... citeste mai mult
Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima
Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult
Radiografia panoramică: un pas important pentru un plan stomatologic corect
O durere dentară, o inflamație, o lucrare mai veche sau o măsea de minte pot ascunde probleme care nu se văd complet la examinarea ... citeste mai mult
