Romania, in topul tarilor cu cele mai riscante datorii

Romania, in topul tarilor cu cele mai riscante datorii Data: 8 octombrie 2010   Ora: 09:35

Costurile de asigurare a datoriilor statului roman impotriva riscului de default s-au redus in trimestrul al treilea, iar Romania a coborat doua pozitii in topul statelor cu cele mai riscante datorii, pe locul zece, potrivit unui raport al firmei de monitorizare a pietei finaciare CMA.

Cel mai riscante state in trimestrul al treilea sunt Venezuela, Grecia, Argentina, Pakistan, Ucraina, Irlanda, Dubai, Irak si Portugalia.

Credit default swap-ul (costul de asigurare la restructurare/default - CDS) titlurilor de stat cu maturitatea la cinci ani ale Romaniei a scazut de la 4,107 puncte in trimestrul al doilea la 3,509 puncte procentuale in cel de-al treilea trimestru.

Credit default swap-ul determina randamentul cerut de investitorii straini pentru achizitia de titluri suverane. In plus, CDS-urile influenteaza si costul finantarii externe pentru companii si banci, relateaza Mediafax.

 
 
 
 
 

 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga


Stiri Economie


Comentarii


0
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »



Ultima Ora

Publicitatea Programatica pe Ecrane Digitale: Evolutia DOOH in 2025

Ce este Publicitatea Programatică pe Ecrane Digitale? Publicitatea programatică pe ecrane digitale utilizează algoritmi și platforme automatizate pentru a cumpăra și afișa anunțuri pe ecrane LED în timp real. ... citeste mai mult



Advertorial

Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima

Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult





Articolul Saptamanii

Achizitii rapide de carti pentru cei care vor sa isi valorifice biblioteca

Poate fi vorba despre o mutare, despre reorganizarea locuinței, despre cărți moștenite sau despre dorința de a elibera spațiu fără ca ... citeste mai mult