Francul elvetian a atins un maxim istoric

Francul elvetian a atins un maxim istoric Data: 17 iunie 2011   Ora: 10:37

Francul elvetian (CHF) s-a apreciat puternic in raport cu moneda nationala. Banca Nationala a Romaniei (BNR) a afisat, ieri, un curs de referinta de 3,5050 lei/franc, in crestere cu 6,86 bani, fata de sedinta precedenta. Nivelul inregistrat ieri a depasit recordul istoric din 30 decembrie 2010, cand francul elvetian a fost cotat la 3,4450 lei.

CHF s-a apreciat cu 2,36%, de la inceputul anului, in raport cu leul.

Francul elvetian era cotat la 3,4242 lei, la inceputul anului, urmand un trend descendent pana pe sase aprilie, cand a atins un minim de 3,1255 lei. De la acea data, francul a inceput sa castige teren fata de moneda nationala, ajungand la nivelul actual de 3,5050 lei.

Leul s-a depreciat, ieri, in raport cu moneda europeana. BNR a afisat un curs de referinta de 4,2088 lei/euro, in crestere cu 3,32 bani, fata de cotatia anterioara.

Analistii ING Bank sustin ca deprecierea monedei nationale poate fi pusa pe seama faptului ca jucatorii din piata percep tara noastra ca fiind riscanta.

"Pierderile inregistrate de leu pe parcursul ultimelor doua saptamani sunt mai mari decat cele ale monedelor regionale. Acest lucru sugereaza faptul ca participantii la piata percep un risc mai ridicat in Romania, decat in celelalte tari din regiune", potrivit unui raport al ING Bank.

Analistii institutiei de credit notea-za ca atata timp cat incertitudinea din Grecia va persista, leul ar putea sa mai inregistreze pierderi fata de euro.

"Avand in vedere faptul ca presiunile se resimt si la nivel regional, BNR s-ar putea abtine de la interventii pe piata valutara; interventiile ar putea avea loc la un moment dat, deoarece declaratiile recente ale oficialilor BNR au sustinut nevoia evitarii unei volatilitati excesive", se mai arata in raport.

Analistii ING Bank au mai precizat ca nivelul mai scazut al inflatiei din luna mai fata de asteptari si semnalele privind incertitudinea ritmului de crestere al preturilor bunurilor alimentare ar putea sa determine Banca Centrala sa permita o apreciere a leului peste nivelul de 4,2 lei/euro.

Sursa: Bursa.ro

 
 
 
 
 

 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga


Stiri Economie


Comentarii


0
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »



Ultima Ora

Publicitatea Programatica pe Ecrane Digitale: Evolutia DOOH in 2025

Ce este Publicitatea Programatică pe Ecrane Digitale? Publicitatea programatică pe ecrane digitale utilizează algoritmi și platforme automatizate pentru a cumpăra și afișa anunțuri pe ecrane LED în timp real. ... citeste mai mult



Advertorial

Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima

Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult





Articolul Saptamanii

Achizitii rapide de carti pentru cei care vor sa isi valorifice biblioteca

Poate fi vorba despre o mutare, despre reorganizarea locuinței, despre cărți moștenite sau despre dorința de a elibera spațiu fără ca ... citeste mai mult