Creditele restante au crescut semnificativ in iulie

Creditele restante au crescut semnificativ in iulie Data: 27 august 2012   Ora: 17:49

In luna iulie, ca urmare a deprecierii leului, valoarea totala a creditelor restante a crescut puternic.

Valoarea totala a creditelor restante a ajuns la 26,79 miliarde de lei, in crestere cu 1,7 miliarde de lei fata de luna precedenta.

Cresterea cea mai puternica s-a inregistrat in randul celor care au facut imprumuturi in valuta, ca urmare a deprecierii puternice a leului din ultima vreme.

Potrivit Bancii Nationale a Romaniei, ponderea restantelor in totalul imprumuturilor a urcat in iulie 2012 la 11,4%. La finalul anului trecut ponderea restantelor in totalul creditelor acordate era de 9,5%.

Restantele la credite in valuta au crescut puternic in luna iulie 2012, la 16,25 miliarde de lei, fata de 14,97 miliarde de lei la finele lunii iunie, ponderea restantelor ajungand 10,8% din totalul imprumuturilor in valuta.

 
 
 
 
 

 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga


Stiri Economie


Comentarii


0
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »



Ultima Ora

Publicitatea Programatica pe Ecrane Digitale: Evolutia DOOH in 2025

Ce este Publicitatea Programatică pe Ecrane Digitale? Publicitatea programatică pe ecrane digitale utilizează algoritmi și platforme automatizate pentru a cumpăra și afișa anunțuri pe ecrane LED în timp real. ... citeste mai mult



Advertorial

Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima

Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult





Articolul Saptamanii

Cum aleg companiile torturile potrivite pentru evenimente corporate

O aniversare de firmă, o lansare de produs, o întâlnire cu partenerii sau o petrecere internă transmite ceva despre cultura ... citeste mai mult