Profitul Gazprom a crescut cu 66% in prima jumatate a anului

Profitul Gazprom a crescut cu 66% in prima jumatate a anului
Stire oferita de: Stire oferita de Ziare.com

Data: 8 noiembrie 2010   Ora: 21:49

Profitul companiei Gazprom, ce detine monopolul pe piata gazului in Rusia, s-a majorat cu 66 la suta, in prima jumatate a acestui an, in ciuda preturilor mai scazute pentru gaz in Europa.

Gazprom, care furnizeaza peste un sfert din gazul folosit pe intreg continentul, a vandut 19 la suta din productia in tarile europene, datorita unei ierni mai friguroase decat de obicei, relateaza BBC News.

Pretul mediu a scazut cu 23 la suta, insa acest lucru a fost acoperit de cresterea pretului gazelor pe piata interna.

Drept rezultat, profitul net in primele sase luni ale anului a crescut la 508,2 miliarde de ruble (16,5 miliarde de dolari), comparativ cu 305,7 miliarde de ruble, obtinute in perioada similara din 2009.

In prezent, Gazprom este cel mai mare furnizor de gaze la nivel mondial si detine cele mai mari rezerve de gaze dintre toate companiile de energie.

Compania, controlata de stat, va semna, in urmatorul an, un contract pentru furnizarea de gaze si pe piata din China.

In ultimul deceniu, importurile de gaz din vestul Europei dinspre Rusia au scazut de la 39 la suta la 27 la suta. In aceeasi perioada, importurile din Norvegia au crescut de la 16% la 22%.
 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga


 

Comentarii


0
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »



Ultima Ora

Publicitatea Programatica pe Ecrane Digitale: Evolutia DOOH in 2025

Ce este Publicitatea Programatică pe Ecrane Digitale? Publicitatea programatică pe ecrane digitale utilizează algoritmi și platforme automatizate pentru a cumpăra și afișa anunțuri pe ecrane LED în timp real. ... citeste mai mult



Advertorial

Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima

Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult





Articolul Saptamanii

Achizitii rapide de carti pentru cei care vor sa isi valorifice biblioteca

Poate fi vorba despre o mutare, despre reorganizarea locuinței, despre cărți moștenite sau despre dorința de a elibera spațiu fără ca ... citeste mai mult