BVB inchide pe verde

BVB inchide pe verde
Stire oferita de BloomBiz.ro

Data: 15 iulie 2010   Ora: 15:19

Miercuri rulajul actiunilor jucate la BVB atinsese 14,2 milioane lei (3,33 milioane euro), in crestere cu 97% fata de cel inregistrat marti.

Astfel, joi, indicele BET, care reflecta evolutia celor mai lichide zece titluri listate la BVB, a urcat cu 0,50%, pana la 4.868,50 puncte, iar indicele compozit BET-C a castigat 0,72%, pana la 2.860,66 puncte.

In acelasi timp, indicele BET-FI, al celor cinci societati de investitii financiare (SIF), a avansat cu 1,78%, pana la 21.016,56 puncte.

Indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a inregistrat o crestere de 0,52%, la 9.999,06 puncte. Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a avansat cu 1,11%, ajungand la 446,40 puncte, iar indicele BET-NG, care reflecta evolutia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursa, a urcat cu 0,13%, pana la 696,72 puncte.

Titlurile Chimopar (CPR) au fost reluate la tranzactionare joi, dupa suspendarea de miercuri, in urma anuntului privind convocarea adunarii generale extraordinare programate pentru data de 24 august, cu data de referinta pe 19 iulie.

Chimopar intentioneaza sa efectueze o majorare a capitalul social cu 8,5%, la 35,7 milioane lei, potrivit unui comunicat publicat pe site-ul BVB.

Tot joi au fost reluate la tranzactionare si actiunile Vrancart Adjud (VNC), care au inregistrat licitatii nesemnificative.

Titlul VNC a fost oprit de la tranzactionare pentru efectuarea unei majorari de capital social de 10 milioane de lei, pana la un total de79 milioane lei.

In acelasi timp, a fost mentinuta suspendarea la tranzactionare a GHCL Upsom (UPS), pentru desfasurarea adunarii generale extraordinare, iar bursa a anuntat ca vineri se va relua vanzarea titlurilor Electrocontact (ECT)

Totodata, tilturile Bancii Transilvania (TLV) au avansat joi cu 1,40%, pe un rulaj mic, de 208.170 lei, inchizind la 1,45 lei per actiune.

Miercuri, TLV a crescut cu 5,15% pana la un pret de 1,43 lei per actiune, pe un rulaj de 687.670 lei, de 5,4 ori mai mare fata de cel de marti. Banca Transilvania pierduse luni 3,55%, in urma anuntului DIICOT referitor la trimiterea in judecata a presedintelui consiliului de administratie al bancii, Horia Ciorcila.

Cea mai mare lichiditate a fost inregistrata joi de tranzactiile cu titluri SIF Oltenia (SIF5), care au atins o valoare de aproape 1,69 milioane lei, respectiv aproape 22% din rulajul total cu actiuni de pe piata reglementata, iar pretul SIF5 a urcat la 1,27 lei per actiune (1,60%).

Titlurile BRD Societe Generale au ocupat locul secund in clasamentul rulajului de joi, cu aproape 1,2 milioane lei, sau 15,5% din totalul tranzactiilor cu actiuni, inchizand la un pret de 10.9 lei, dupa o crestere de aproape un procent. 

 
 
Abonare newsletter
0 comentarii
- Adauga


 

Comentarii


0
  • Credite


    Compara »
  • Depozite la Termen


    Compara »



Ultima Ora

Publicitatea Programatica pe Ecrane Digitale: Evolutia DOOH in 2025

Ce este Publicitatea Programatică pe Ecrane Digitale? Publicitatea programatică pe ecrane digitale utilizează algoritmi și platforme automatizate pentru a cumpăra și afișa anunțuri pe ecrane LED în timp real. ... citeste mai mult



Advertorial

Acord bani & Imprumut - Informatii pentru a lua decizia optima

Vă luptați să scăpați de datorii? Negocierea unui acord de împrumut de bani poate fi o modalitate excelentă de a ieși din ... citeste mai mult





Articolul Saptamanii

Cum aleg companiile torturile potrivite pentru evenimente corporate

O aniversare de firmă, o lansare de produs, o întâlnire cu partenerii sau o petrecere internă transmite ceva despre cultura ... citeste mai mult